Metal ve kömür madenlerinde, kuyu gereksinimi her geçen gün artmakta olup, hem maliyetleri düşürmekte hem de zamandan kazanç şağlamaktadır. Tamamen otomatize kuyu ihraç sistemleri sayesinde de insan fonksiyonu minimuma indirgenerek, üretilen cevher ve kömür, en modern ve en güvenli şekilde yeryüzüne ulaştırılmaktadır.

2008 yılından beri Türkiye temsilciliğini yaptığımız Alman Siemag Tecberg Gmbh firması, maden kuyuları ihraç sistemleri konusunda dünyanın en önde gelen kuruluşlarındandır.

Siemag Tecberg Gmbh, 1950'li yıllarda, Zonguldak'taki Türkiye Taşkömürü Kurumu'na 9 adet kuyu ihraç sistemi kurmuş olup ve bugüne kadar sağladığı yedek parça ağıyla Türkiye'deki faaliyetlerini, günümüzde de en üstün teknolojisiyle devam ettirmektedir. Yeraltı madencilik ekipmanlarının hepsi ATEX sertifikasına sahip olup tüm Avrupa güvenlik normlarına uymaktadır.

2014 senesinde üretime alınan Etibakır A.Ş.'ye ait Kastamonu Küre'deki bakır madeninin 960 m'lik kuyusunun ihraç sistemi ve 2018 senesinde üretime geçecek olan, Bergama'daki, Fina Polyak Madencilik'e ait 790 m'lik kömür madeni kuyusu ihraç sistemi de Siemag Tecberg Gmbh tarafından gerçekleştirilmiştir. 2019 senesinde üretime geçecek olan Cengiz İnşaat A.Ş.'ye ait Siirt Madenköy bakır madeninin 650 m'lik kuyusunun ihraç sistemi için de anlaşmaya varılmış olunup, çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Etibakır A.Ş'ye ait Küre Bakır Madeni kuyusunda, Koepe sistemli vinç kullanılmakta olup, iki adet 11'er ton taşıma kapasiteli skip bulunmaktadır. Acil durumlarda, insan taşınabilmesi için skiplerden birinde 12 kişi kapasiteli bir kafes bulundurulmaktadır. Cevherin yeraltından skiplere yüklenmesi, yüzeye çıkıp boşaltma yapması ve skipin tekrar yükleme alanına dönmesi (1 tam tur) 11 m/sn skip hızıyla, 2 dk. 10 sn sürmektedir. Ayrıca, eş zamanlı çalışan skipler %40'lık enerji tasarrufu sağlamaktadırlar.

Fina Polyak Madencilik A.Ş.'ye ait kömür madeni kuyusunda karşı ağırlıklı Koepe sistemi kullanılacak olup, 120 kişi kapasiteli kafesle 12 m/sn hızla insan taşıması yapılacaktır.

Günümüzün en modern ve en az maliyetli maden nakliye sistemi olan 'Kuyu İhraç Sistemleri''ni Siemag Tecberg Gmbh kalitesi ve güvencesiyle, sizler gibi değerli tüm madencilik camiası mensuplarına öneririz.

Daha fazla bilgi almak ve tüm sorularınız için, bizimle irtibata geçebilirsiniz.